Izolacja mineralna

renowacja zabytków fugowanie
Renowacja zabytków
23 lipca 2018
Izolacja wewnętrzna typu wannowego
Izolacja wewnętrzna typu wannowego
24 lipca 2018
Izolacja mineralna

Izolacja mineralna 

Izolacja mineralna

Izolacja mineralna to przykład produktu, który coraz śmielej konkuruje z izolacjami bitumicznymi. Mimo, że słowo „izolacja” ciągle się kojarzy z kolorem czarnym, izolacje mineralne przebojem zdobywają rynek. Wydaje się, że nie jest to efekt, a w każdym razie nie tylko, agresywnej reklamy producentów tego typu technologii. Istnieją bowiem obiektywne czynniki wpływające na jej popularność.

Co to jest?

Izolacja mineralna to produkty na bazie cementu i kruszyw z domieszką elementów modyfikujących niektóre ich parametry, np. elastyczność, szybkość wiązania, zdolność przenoszenia rys itp.

 

Do niedawna można było powiedzieć, że izolacja mineralna 1-komponentowa to izolacja sztywna, natomiast 2-kompomnentowa – uelastyczniona. Obecnie nie jest to już regułą. W punktach sprzedaży można nabyć izolację 1-komponentową w worku, która po rozrobieniu z wodą i związaniu będzie przypominała gumę.

 

Wiele próbek izolacji mineralnej da się np. bez problemu zwinąć w dłoniach w rurkę. Wszystko za sprawą modyfikacjom polimerami. To one również wpływają zasadniczo na ceny tych produktów.

Gdzie stosować?

Szeroka gama zastosowań to bardzo ważny atut tych materiałów. Z powodzeniem zainstalujemy je jako hydroizolację fundamentów, łazienki, balkonu, a także w budownictwie infrastuktutarlnym, jak most czy oczyszczalnia ścieków. Materiał stosuje się jako bezpośrednią izolację podpłytkową, pod powłoką malarską, czy też jako pokrycie ostateczne. Warto też zaznaczyć, że izolacja na bazie mineralnej – w przeciwieństwie np. do do bitumicznej – jest odporna na parcie negatywne.

Jak wspomnieliśmy, szlamy mineralne charakteryzują się różnym stopniem elastyczności. Nie oznacza to, że bardziej elastyczne i droższe produkty są lepsze. Dobiera się je indywidualnie w zależności od wymaganych parametrów. W przypadku renowacji zawilgoconych fundamentów, gdzie ważne jest nie tylko zablokowanie napływającej wody ale również możliwość odprowadzenie wilgoci, lepiej sprawdzą się szlamy o większym wspólczynniku dyfuzji gazów, czyli takie, które zawierają mniej polimerów. Produkty mniej elastyczne są też zazwyczaj bardziej odporne mechanicznie, co jest istotne w przypadku, gdy materiał pozostanie nieosłonięty.

izolacje jednokomponentowe

Czy mają jakieś wady?

Trzeba pamiętać, że są to materiały na bazie wody, a więc należy uważać, aby w okresie niskich temperatur ich nie przemrozić. Ważny jest również fakt, że skuteczność ich działania jest uzależniona od grubości powłoki, a ta w przeciwieństwie do membran rolowanych uzależniona jest od układającego. Możliwość popełnienia błędu w tym zakresie jest duża. Należy również pamiętać, że nie można przeceniać elastyczności tych produktów.  W miejscach pracujących tj; dylatacje, połączenie powierzchni poziomej i pionowej należy używać  wkładek elastycznych lub mas, które potrafią przenieść większe odkształcenia.

 

Co do ceny: w porówwnaniu z materiałem bitumicznymi na bazie rozpuszczalników szlamy mineralne można uznac za drogie, ale już z bitumami do nakładania grubowarstwowego mogą spokojnie konkurować. Warto zaznaczyć również fakt, że ich cena w porównaniu do bitumów nie jest bezpośrednio uzależnona od cen ropy…

 

Opracowanie: Redakcja IzoForum

JESTEŚ ZAINTERESOWANY TEMATEM?

Zadzwoń: +48 601 643 375 lub umów się na szkolenie: szkolenia@izoservice.pl