Wilgotny mur? Zniszczony tynk? Zacieki na ścianie? Podciąganie kapilarne?

wiertła do iniekcji
Co należy wiedzieć o wiertłach?
25 lipca 2018
uszkodzony tynk
Tynki renowacyjne
25 lipca 2018
wilgotny mur inblock 8

Wilgotny mur? Zniszczony tynk? Zacieki na ścianie? Podciąganie kapilarne?

Taki efekt to nie tylko niszczące działanie wody i wilgoci ale także soli. Różne związki soli są transportowane przez wodę, a w chwili wysychania krystalizują wielokrotnie zwiększając swoją objętość. Powiększanie objętości tworzy ciśnienie krystalizacji prowadzące bezpośrednio do odspajania tynku, rozsadzania cegieł i innych zniszczeń. Sól magazynuje wilgoć. Im więcej wilgoci, tym więcej soli, im więcej soli, tym większe zniszczenia. Jest to lawina zdarzeń fizyko mechanicznych, które nieustannie atakują każdą konstrukcję murowaną. Do nich jeszcze wystarczy dodać przemarzanie
(w naszym klimacie doliczono się kilkudziesięciu przejść przez temp 0 w ciągu roku). Każde powoduje rozsadzanie poprzez zwiększenie objętości marznącej wody.

Jak sobie radzić? Naprawa? Pomoc?

Naprawa polega na wykonaniu izolacji pionowej i poziomej, osuszeniu muru, usunięciu starego zasolonego tynku i aplikacja nowego i nowoczesnego tynku renowacyjnego. Takiego, który poradzi sobie z solą w murze.
A co zrobić jeżeli nie można odkopać gruntu wzdłuż muru aby wykonać izolację pionową metodą tradycyjną?
Wtedy powinno się wykonać nowoczesną izolację metodą iniekcji pompując materiał izolujący od wewnątrz przez otwory bezpośrednio w grunt przyległy do konstrukcji – iniekcja kurtynowa.
A jeżeli nie wiadomo jakiego rodzaju grunt przylega do ściany i izolacja pionowa metodą iniekcji może być działaniem nader trudnym, wręcz ryzykownym?

Podciąganie kapilarne inblock 7
wilgotny mur inblock 8

Rozwiązaniem może okazać się iniekcyjne strukturalne wypełnienie muru materiałem izolacyjnym. Żywica o niespotykanie niskiej lepkości dotrze we wszystkie miejsca, rozpłynie się w spoinie, wypełni pustki cegieł. Co ważne, nie „ucieknie” w grunt ponieważ będzie pompowana w nieprzelotowe otwory w murze. Otwory wykonane tak, aby przecinały kilka spoin ograniczając konieczną ilość otworów do minimum. Również sama średnica otworu wynosząca 8-10mm nie uszkodzi muru.
Mamy więc do czynienia z izolacją typu 2 w 1, pionowa i pozioma wykonana jednocześnie tą samą pompą typu 2K, tą samą żywicą na bazie akrylu przez jednego wykonawcę. Po wykonaniu naprawy woda nie będzie w stanie wniknąć w mur na całej wysokości wykonanej izolacji, najlepiej od ławy aż ponad poziom gruntu. Dzięki iniekcji strukturalnej podciąganie kapilarne całkowicie ustaje a mur zaczyna schnąć. Również koszt iniekcji strukturalnej w mur jest niższy od wykonania iniekcyjnej izolacji w gruncie.
Żywica hydrostrukturalna na bazie akrylu może być aplikowana bez ograniczeń stopnia zawilgocenia muru. Co bardzo ważne, zwalcza nie tylko mechanizm podciągania kapilarnego tak jak materiały na bazie krzemianu ale również uszczelnia w sytuacji działania wody pod ciśnieniem.

A co jeżeli mur jest „dziurawy” i mnóstwo w nim pustek i luk pomiędzy cegłami?
Zaleca się wykonanie iniekcji przy użyciu suspensji cementowej w celu wypełnienia tych pustek. Poprawi to mechaniczne właściwości muru oraz zmniejszy zużycie żywicy uszczelniającej.

Autorem artykułu jest firma INBLOCK, która oferuje usługi w zakresie oględzin budynków, przygotowania technologii napraw oraz wykonania izolacji metodą iniekcji ciśnieniowej.

INBLOCK sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 85/8 02-001 Warszawa

Tekst: Mateusz Furs

INBLOCK

JESTEŚ ZAINTERESOWANY TEMATEM?

Zadzwoń: +48 601 643 375 lub umów się na szkolenie: szkolenia@izoservice.pl