Folia kubełkowa: kierunek fundamenty

Izolacje_jednokomponentowe_2_izoforum
Izolacje jednokomponentowe mineralne
28 czerwca 2018
izoforum_folia_kubelkowa
Folia kubełkowa, skuteczna ochrona hydroizolacji
5 lipca 2018
folia

Folia kubełkowa: kierunek fundamenty

 

 

folia

Przenikająca z gruntu woda może spowodować poważne uszkodzenia budynku, dlatego tak ważne jest wykonanie solidnej poziomej i pionowej izolacji fundamentów. Jaką rolę pełni folia kubelkowa ?

Co to jest folia kubełkowa?

Folia kubełkowa zwana jest inaczej membraną profilowaną (wytłaczaną) lub folią fundamentową (ewentualnie drenażowo-wentylacyjną). Jej cechą charakterystyczną są tłoczenia o wysokości około 8 mm. Jak sama nazwa wskazuje służy głównie do lepszej ochrony fundamentów (tłoczenia umożliwiają szybkie odparowanie wilgoci na wysokości całego izolowanego fundamentu): zabezpiecza np. zewnętrzną izolację przeciwwilgociową fundamentów przed uszkodzeniem mechanicznym w czasie zasypywania wykopów i osiadaniem ziemi. Często stosuje się ją także jako izolację tarasów, stropów i podłóg.

Może także spełnić rolę pomocniczą w istniejącej hydroizolacji. Należy jednak pamiętać, że sama folia nie stanowi hydroizolacji. Folia ma po prostu „odprowadzić” wodę niżej, do systemu drenażowego.

Do produkcji folii kubełkowej stosuje się polietylen o dużej gęstości HDPE (high density PE). Jest to materiał (o grubości ok. 0,4 – 0,5 mm) odporny na wodę, a także obojętny na większość związków chemicznych występujących w gruncie. Dzięki temu, nie tylko nie ulega destrukcji, ale też nie rozwijają się na nim grzyby, czy bakterie.

Podstawowe zalety:

– wysoka wytrzymałość mechaniczna
– łatwy i szybki montaż możliwy w każdych warunkach atmosferycznych
– odporność na kwasy znajdujące się w glebie
– szybkie i skuteczne odprowadzenie wody do systemu drenażowego

Dobrze ułożona folia kubełkowa zapewnia optymalną przestrzeń wentylacyjną oraz znacząco zwiększa izolację termiczną ścian i fundamentów.

Jak prawidłowo ułożyć folię kubełkową?

Przede wszystkim – folię układa się stożkami (kubełkami) ściętymi w kierunku podłoża – tak, by pomiędzy płaszczyzną folii, a podłożem powstała przestrzeń o wymiarach „wysokości” stożka wytłoczonego w folii.

Szczelina ta zapewnia odprowadzenie wody i pary wodnej, co pozwala zabezpieczyć materiały budowlane przed nadmierną wilgocią i przed tworzeniem się ciśnienia hydrostatycznego.

Kolejne pasma folii łączy się „na zakładkę”. Jej szerokość zależy od miejsca zastosowania. W zastosowaniach pionowych zakłady pionowe (połączenia boczne) muszą zachodzić na 3-5 rzędów stożków, a zakłady poziome (połączenia góra – dół) mogą być mniejsze: 2-4 rzędy.

Stożkowy kształt wytłoczeń ułatwia łączenie, ponieważ stożki na zakładach łatwo wchodzą jeden w drugi „zatrzaskując się” precyzując pod wpływem nawet niewielkiego nacisku.

Mocowanie folii kubełkowej do ściany można wykonać przy użyciu gwoździ stalowych w odległościach ok. 60 cm od siebie. Przy układaniu poziomym dobrze jest zastosować dwustronną taśmę samoprzylepną.

profile_folia_izoforum

Zastosowanie łączników mechanicznych wymaga użycia specjalnych podkładek uszczelniających w punktach bezpośrednio przylegających do ściany. Miejscami, w których mocuje się folię, są wytłoczenia. Dolny punkt mocowania znajduje się nad rurą drenową. Z kolei nad poziomem gruntu należy zabezpieczyć folię za pomocą specjalnych profili (PVC lub stalowych).

Opracowanie: Redakcja IzoForum

Aktualizacja: 20-11-2011

JESTEŚ ZAINTERESOWANY TEMATEM?

Zadzwoń: +48 601 643 375 lub umów się na szkolenie: szkolenia@izoservice.pl