„Biała wanna”- lepiej bez izolacji?

parcie negatywne 2
Parcie negatywne w izolacjach
24 lipca 2018
wiertła do iniekcji
Co należy wiedzieć o wiertłach?
25 lipca 2018
biała wanna1

 „Biała wanna”- lepiej bez izolacji?

 

 

biała wanna

Szczelny fundament, który nie wymaga hydroizolacji. Nie brzmi zachęcająco, ale jak się okazuje, nie musi to być przykra „pamiątka” po tzw. fachowcach.

Technologia tzw. białej wanny, bo o niej mowa, jest obecnie stosowana głównie w budownictwie inżynieryjnym, czyli przy wykonywaniu np. parkingów podziemnych, tuneli, zbiorników wodnych itp.

 

Liczba kostrukcji z wodoszczelnego betonu, który nie wymaga izolacji powłokowych rośnie, ale nadal najrzadziej sięgają po takie rozwiązanie indywidualni inwestorzy. Tymczasem wykonanie szczelnej konstrucji betonowej fundamentu domku jednorodzinnego jest jak najbardziej możliwe.

A więc gdzie leży problem? Dlaczego tak trudno przekonać inwestorów i klientów do tego rozwiązania? Najprawdopodobniej powody są dwa: z jednej strony chodzi o tradycję budowlaną, czyli mówiąc wprost: przyzwyczajenie. Z drugiej zaś – niedoinformowanie.

Technologia zwana w budowlanym slangu „biała wanna” wykorzystuje fakt, że odpowiednio zaprojektowany, wbudowany beton może być wodoszczelny. Obecnie praktycznie w każdym węźle betoniarskim można zamówić taką wodoszczelną mieszankę. Jej skład jest projektowany z uwzględnienim właściwych stosunków wody i cementu, wielkości i proporcji kruszyw oraz dodatów odpowiednich domieszek i dodatków uszczelniających. Cena jest nieco wyższa od tradycyjnego B25 i być może stąd niechęć inwestorów do sięgania po to rozwiązanie.

Jednak ujmując temat inwestycji całościowo, takie podejście do sprawy nie ma głębszego uzasadnienia. W przypadku bowiem zastosowania metody tradycyjnej, do kosztów inwestycji należy dopisać także: cenę zakupu i ułożenia materiału hydroizolacyjnego, a przede wszystkim czas realizacji (beton musi wyschnąć), co po zsumowaniu niekoniecznie okazuje się bardziej opłacalne.

Problem z „białą wanną” polega na czym innym. Otóż sam wodoszczelny beton to tylko część sukcesu. Równie ważny jest etap projektowania fundamentu: dobór odpowiedniego kształtu, rozmiaru i zbrojenia elementów. Bardzo istotna w całym procesie jest też świadomość, że każdy popełniony błąd i niedopatrzenie skutkować będzie nieszczelnością. Szczególnie ważne jest to na etapie wykonawstwa, kiedy następuje proces wibrowania mieszanki i montażu profili uszczelniających. Elementy te wprowadza się w miejscach przerw technologicznych, dylatacji konstrukcyjnych i różnego rodzaju detali.

Ich monaż powinien przebiegać w miejscach, które wcześniej wyznaczył projektant. Dobrze więc, gdy nie jest to osoba przypadkowa, ale ktoś, kto ma doświadczenie w wykonywaniu podobnych projektów. Wielokrotnie bowiem zdarza się, że w warunkach budowlanych nie da się zrealizować założeń projektowych. Dlatego właśnie na etapie projektowania wskazana jest współpraca projektantów z fimami wykonawczymi wyspecjalizowanymi w takich realizacjach.

Podsumowując, pamiętać należy o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie zawsze projekt realizowany przy wykorzystaniu technologii „białej wanny” jest droższy od tradycyjnego, a często przyspiesza jego realizację; po drugie zaś – w przypadku „białej wanny” najważniejsze jest ścisłe przestrzeganie reżimów technologicznych.

 

Opracowanie: Redakcja IzoForum

Aktualizacja: 10-12-2011

JESTEŚ ZAINTERESOWANY TEMATEM?

Zadzwoń: +48 601 643 375 lub umów się na szkolenie: szkolenia@izoservice.pl